Scoring kredytowy według BIK - co warto o nim wiedzieć

Co do dnia regulujesz swoje raty kredytowe , masz porządną i odpowiednio płatną pracę, i Twoja historia kredytowa jest znakomita. Zastanawiasz się nad zaciągnieciem pożyczki i jesteś święcie przekonany , że na pewno go dostaniesz? Jednak, właściwe predyspozycje to nie wszystko. Bank zanim da Ci kredyt przyjrzy się także Twojej wiarygodności. Sprawdź, czym jest scoring kredytowy według BIK i co warto o nim wiedzieć.

Co to jest punktacja i w jaki sposób oblicza go BIK?

Okazuje się być to model statystyczny w inny sposób określany jako ocena punktowa lub ocena scoringowa, prezentowany jest przeważnie w przedziale od 192 do 631 punktów. Bierze się tutaj pod uwagę Twoje dane, takie jak: wiek, Twoje wykształcenie, Twój stan cywilny, ilość lat pracy, a także dane o Twoich wcześniejszych obciążeniach finansowych na przykład takich jak: ilość zaciągniętych pożyczek, wysokość Twoich rat oraz terminowość spłaty zaciągniętych zobowiązań. Najogólniej mówiąc scoring jest swego rodzaju prognozą. Bank rozpatruje, czy w przyszłości będziesz spłacał zaciągnięte zobowiązanie.

O czym informuje Twój scoring?

zwrot prowizji bankowej Scoring określa Twoją wiarygodność, czyli Twoje ryzyko kredytowe względem innych klientów. To m. in. od poziomu punktacji zależne jest, czy instytucja pożyczkowa zdecyduje się na udzielenie Ci kredytu bądź też pożyczki. Powszechna reguła prezentuje się następująco: im wyższa punktacja, tym mniejsze ryzyko - a więc Twoje szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej są dużo większe. Natomiast, im niższa punktacja, tym większe ryzyko - w takiej sytuacji bank zakłada, że możesz mieć problemy ze spłatą kredytu i najprawdopodobniej otrzymasz decyzję negatywną.

Metody na poprawienie punktacji

Jeśli okaże się, że wbrew poprawnej zdolności kredytowej nie zdobędziesz finansowania, o które się ubiegasz, dlatego, że Twoja punktacja jest zbyt niska, za każdym razem możesz powziąć stosowne działania, które wpłyną pozytywnie na Twoją punktacje:
1.Staraj się unikać składania paru wniosków kredytowych w krótkim czasie - im większa ilość zapytań tym mniejszy scoring, każde zapytanie w firmie pożyczkowej jest zauważalne i oddziałuje na Twoją niekorzyść
2.Pozbądź się debetów i kart kredytowych - korzystanie z nich znacząco oddziałuje na obniżenie Twojego scoringu
3.Spłacaj Swoje Kredyty Na Czas
4.Jeśli już spóźniasz się z płatnościami Najpierw reguluj kredyty z najwyższym opóźnieniem - to niezwykle znaczące, ponieważ im dłuższe opóźnienie w spłacie - tym mocniej oddziaływuje ono na Twój scoring.
5.Bądź niezwykle ostrożny przy zaciąganiu kolejnych kredytów - im więcej zobowiązań tym gorzej